Undertale- moda czy legenda?

         
                             




Czy tak wygląda właśnie... Jedno z najlepszych gier RPG na pecety w HISTORII?





Ta niewinnie wyglądająca gra, osiągnęła ogromną popularność w niezwykle krótkim czasie? Co czyni tą grę wyjątkową i dlaczego warto się z nią zmierzyć?






Pierwsze, co  Undertale trzeba wiedzieć, to to, że jest to gra niezwykle wyjątkowa. Ową grę zaprojektował niejaki Toby Fox. Gra, budzi nostalgiczne skojarzenia, przypominając do złudzenia gry na nintendo, stylem przypominająca gry na komputery 8-bitowe.

Na pierwszy rzut oka, nie można zauważnyć w niej nic specjalnego. Na początku jest jedynie następną, tandetną i modną grą, do przejścia w dziesięć minut. Pierwsze słowo, jakie wpadło mi  na myśl, to  "przereklamowane". Jednak ta gra, nie jest grą na dziesięć minut, ani nawet na jeden dzień. Jest jedną z tych gier, które zapadają w pamięci na długie, długie lata.

FABUŁA

O fabule możnaby było rozpisywać się bardzo długo. Istnieje wiele wątków pobocznych, domyśleń i interpretacji. Na początku dowiadujemy się o tym, że światem, w którym żył nasz bohater rządzili ludzie i potwory, utrzymując pokój i harmonię, między obojgiem światów. W końcu jednak między ludźmi a potworami dochodzi do konfliktu, trwającego długie, długie lata. Spór między rasami zostaje radykalnie zażegnany przez ludzi, którzy swoich przeciwników wysyłają do podziemi za sprawą zaklęcia.

W grze wcielamy się w małą dziewczynkę, która z niewiadomej przyczyny wybiera się na górę Ebott, wokół której krąży legenda, że nikt, kto na nią wszedł nigdy z niej nie powrócił. W tajemniczych górach, dziewczynka wpada w jamę, która przenosi ją do magicznego świata podziemi, zamieszkiwanych przez potwory, które są zupełnie inne, niż mogą się wydawać...


ROZGRYWKA

Po pierwsze rozgrywka- wyglądająca na lekką i bezmyślną. Trzeba jednak pamiętać, że Undertale to gra, w której wszystko okazuje się być innym, niż się wydaje. Gra ta obala pozory, i udowadnia wiele rzeczy, które inne produkcje mogłyby wziąć sobie do serca.

Zazwyczaj RPG kojarzy nam się z mordobiciem i mało złożonym klikaniem. Undertale, to jednak logiczna zręcznościówka.



Tryb walki, od którego zależy dalszy przebieg twojej rozgrywki jest na prawdę trudny. Gra oszukuje cię na każdym kroku i jeśli szukasz spokoju po całym, męczącym dniu, na pewno nie powinieneś siadać do Underale. W rzeczy samej, samą technikę walki, trzeba opracować. Trzeba się jej nauczyć, bo walka w tej grze to zupełnie nowa i inna technika, różniąca się od innych gier całkowicie.

Gra składa się z walki i eksploracji planszy. Sama podróż między walką, bossami a zabawnymi dialogami bywa czasem męcząca, jednak nie można zarzucić jej monotonii. Twórca jakby przewidział, w których momentach podróży między punktami, gracz może się nudzić, i naszpikował te fragmenty "puzzlami", czyli trudnymi łamigłówkami z którymi może mieć problem nie jeden, nawet doświadczony gracz.

CHARAKTER GRY

Przede wszystkim humor. Gra jest na prawdę zabawna, bez wyjątku, każda kwestia i gag, który ma miejsce jest utrzymany w jednym stylu, przepełnionym oryginalnym, Undertale'owym poczuciem humoru. Gra trolluje cię jak może. Wspaniałe jest to, że jest to abstrakcyjny i niedorzeczny humor, który trafi do serca każdego gracza.

Gra ta bazuje na emocjach. Jest zabawna, wzruszająca, smutna. Ma wszystko, co powinna mieć gra. Dla mnie, ta gra jest jednym z udanych eksperymentów, nowatorskich i niezwykle dojrzałych, zmieniających pogląd na rynek współczesnych gier. Gra jest oszczędna i skromna, chociaż na mojej liście stanowi małą, pixelową perełkę. Udowadnia, że żeby zrobić dobrą grę, nie potrzebne są wybuchy i przesadny realizm. Ważniejszy jest klimat, wrażliwość, wyobraźnia i odczucia do świata, w którym znajdujemy się w czasie gry. Przypomina nam, za co kochamy stare gry i dlaczego co po niektóre są lepsze od współczesnych.

BOHATEROWIE

Dla mnie, najważniejszą rolę w całej produkcji grają bohaterowie i postaci, oraz interakcje, które nas z nimi łączą. Bohaterowie są barwni i niezwykli. Autor gry, stworzył je tak, byśmy mieli poczucie, że każdy bohater poza osobowością i stylem ma własne uczucia. Podczas gry zmienia się nie tylko bohater który grasz, ale też bohaterowie, z którymi twoja postać ma do czynienia. Zmienia się ich osobowość i podejście, co może odbić się na zachowaniu innych postaci.



Twój bohater ma trzy drogi rozwoju: Wojownik, Neutralny i Pacyfista. Podczas walki masz dwie podstawowe opcje: "Mercy"- okaż łaskę lub "Fight"- wlacz. Jest to gra, w której możesz wybrać prostszą, ale mniej przyjemną postawę wojownika lub przyjemną i trudniejszą postawę pacyfisty. Jedno jest pewne- każdy twój ruch i każda twoja decyzja będzie miała swoje konsekwencje w zakończeniu i rozwoju fabuły. 


WĄTKI POBOCZNE
Undertale, to gra nafaszerowana wątkami pobocznymi. Aby poznać całą historię, odkryć wszystkie zakończenia i tajemnice, należy przejść grę kilka razy. Za każdym razem, o tym niesamowitym świecie dowiadujesz się czegoś nowego. 


MUZYKA
Ostatnią, chociaż niezwykle istotną według mnie i wielu innych graczy rzeczą jest soundtrack tej gry, który znów łamie współczesne schematy. Jest zapadający w pamięć, chociaż nie denerwujący i nigdy się nie nudzi. Każda melodia w tej grze, po odsłuchaniu powoduje uśmiech. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że wszystko w tej grze jest dziełem jednego autora, łącznie z muzyką, grafiką, fabułą i modelem rozgrywki, za co Tobiemu Foxowi serdecznie dziękujemy!











Tak. Gra ta to Undertale i niczym innym niż Undertalem nazwać jej nie można. Głównym motto gry jest doskonale znane wszystkim graczom "Stay determined!" czyli "Pozostań zdeterminowanym!", co doskonale oddaje klimat gry. 

Niezwykła delikatność i kilmat- dlatego i z wielu innych przyczyn Undertale powinien znaleźć się na liście każdego gracza!



SHARE

Marianna

    Blogger Comment

1 komentarze :

Miłego dnia!